Czym jest i jak używać frezarki do paznokci

Team MYLAQ

Jak działa frezarka?

Działanie frezarki do paznokci opiera się na obrotowym ruchu specjalnych narzędzi – są to frezy. Możesz regulować prędkość obrotów frezarki, co pozwala na precyzyjną obróbkę paznokcia. Urządzenie gwarantuje szybkie i dokładne usunięcie starego lakieru, wyrównanie powierzchni paznokcia, a także usunięcie zrogowaciałych skórek wokół paznokcia.

Jaka moc, ile obrotów - czyli jaką frezarkę wybrać?

Najważniejsze parametry frezarki do paznokci to moc oraz ilość obrotów na minutę. Zwykle wyższa moc to większa efektywność, jednak do użytku domowego nie musisz kupować najdroższego modelu na rynku. Frezarka do paznokci na prywatne potrzeby ma zazwyczaj moc od 10 do 35W. Ilość obrotów to przedział od 5000 do 30000 obrotów na minutę. Warto dodać, że zakres obrotów powinien być regulowany płynnie, by dostosować prędkość do konkretnej czynności. Niektóre frezarki do paznokci mają również funkcję zmiany kierunku obrotów – to może Ci się przydać.

Jakie wybrać frezy?

Czym różnią się między sobą frezy?  

 • kształtem, 
 • materiałem, z którego są wykonane, 
 • gradacją powierzchni ściernej. 

Ze względu na materiał ścierny wyróżniamy: 

 • frezy diamentowe, 
 • piaskowe, 
 • ceramiczne, 
 • karbidowe.

Materiał

Profesjonalistki najczęściej używają frezów diamentowych, jednak tu potrzebne jest już pewne doświadczenie w pracy z frezarką. Te frezy lubią się nagrzewać podczas pracy, co może dawać nieprzyjemne uczucie pieczenia. 

Alternatywą dla frezów diamentowych są frezy ceramiczne. Ich dużą zaletą jest brak przewodnictwa cieplnego, dzięki czemu pozbywamy się nieprzyjemnych odczuć przy obróbce paznokci i skórek. 

Dla początkujących użytkowniczek polecane są frezy piaskowe, które są najłatwiejsze w użytkowaniu spośród wcześniej wymienionych. 

Frezy karbidowe są bardzo twarde i trwałe – najczęściej wybierane do zabiegów pielęgnacyjnych stóp.

Gradacja

Tak, jak pilniki, frezy charakteryzują się określoną gradacją, czyli ziarnistością. Wybór odpowiedniej ziarnistości jest kluczowy i zależy od twardości obrabianego materiału. Gradację często symbolizują kolory: od żółtego, reprezentującego najdelikatniejsze frezy, po czerwony, niebieski i zielony, aż do czarnego oznaczającego najgrubsze i najmocniejsze. Należy dokładnie dobierać ziarnistość, aby uniknąć potencjalnego uszkodzenia płytki paznokcia lub skaleczenia skórek. Do codziennej pracy z paznokciami najlepiej sprawdzą się frezy czerwone i niebieskie.

Kształt

Frezy charakteryzują się również różnym kształtem główki. Kształt szpica jest pomocny głównie w oddzielaniu skórek od paznokci. Natomiast frezy o kształcie stożka, zarówno wąskie, jak i okrągłe (wrzeciona), znajdują zastosowanie głównie przy obróbce skórek i matowieniu płytki, a wąskie stożki są doskonałe do precyzyjnej stylizacji, jak choćby osadzanie kryształków. Frezy w kształcie kuli służą do usuwania resztek skórek z płytki i przygotowują paznokcie do kolejnych zabiegów. Z kolei frezy w formie walca (czy zaokrąglonego walca) są idealne do usuwania lakierów, akrylu czy żelu, jak również do modelowania krawędzi paznokcia czy tworzenia przedłużeń.

Frezarka idealna

MYLAQ stworzył frezarkę do paznokci, która jest idealna do użytku domowego, ale w niczym nie odbiega jakością od profesjonalnych produktów. Posiada ona moc 21W i osiąga aż 35000 obrotów na minutę. Praca z nią jest bardzo przyjemna, a to dzięki nowoczesnemu designowi oraz zastosowaniu panelu dotykowego. 

W pakiecie otrzymasz dwa podstawowe frezy ceramiczne do opracowywania paznokci i skórek oraz do ściągania masy hybrydowej. Jest cicha i mocna. Z pewnością stanie się Waszą ulubioną pomocniczką przy tworzeniu każdej stylizacji ❤️

Jak bezpiecznie korzystać z frezarki?

Do pracy z frezarką należy się przygotować. Polecamy również dokładne zapoznanie się z instrukcją. Poniżej przedstawiamy, jak pracować z frezarką, by było miło, łatwo i bezpiecznie:

 • z frezarką zawsze pracuj ostrożnie! Pamiętaj, że łatwo tu o uszkodzenie paznokcia lub zranienie;
 • frezów nigdy nie dociskaj do paznokcia;
 • zaczynaj od mniejszych obrotów, frezując – zawsze możesz regulować frezarkę na bieżąco;
 • nie trzymaj obracającego się frezu zbyt długo w tym samym miejscu;
 • odpowiednio dobierz frez do wykonywanej czynności;
 • jeśli chcesz wymienić frez, rób to na wyłączonym silniku;
 • dezynfekuj frezy po każdym użyciu.

Chcesz ściągnąć lakier hybrydowy? Najlepiej sprawdzą się do tego frezy ceramiczne w kształcie walca. Obroty frezarki powinny być ustawione w kierunku przeciwnym do ruchu naszej ręki i osiągać prędkość ok. 20-25 tysięcy obrotów na minutę. Lakier usuwaj, ścierając go szybkimi ruchami. Nie dociskaj nadmiernie frezu do płytki! Na koniec wyrównaj powierzchnię paznokcia polerką.

Jeśli chcesz opracować frezarką skórki, warto najpierw kopytkiem lub drewnianym patyczkiem je odsunąć. Do tego celu wybierz frez w kształcie stożka i na niskich obrotach (do 10000) oczyść płytkę paznokcia. Teraz wygładź skórki frezem kulkowym, by usunąć resztki nabłonka.

Frezarka do paznokci - “cichy bohater” każdej stylizacji

Frezarka do paznokci często pozostaje w cieniu lakierów, żeli czy zdobień, które przyciągają uwagę podczas stylizowania paznokci. Jednak jej rola w kreowaniu doskonałego manicure jest nieoceniona ❤️

Frezarka umożliwia dokładne przygotowanie płytki paznokcia, usunięcie skórek, starcie starej hybrydy czy pożegnanie nierówności na paznokciu. Jej wszechstronność, precyzja i niezawodność sprawiają, że zasłużenie nazywa się ją „cichym bohaterem” każdej stylizacji paznokci. Dzięki niej każdy manicure staje się nie tylko piękniejszy, ale i trwalszy. Doceń jej znaczenie w codziennej pracy z paznokciami – to prawdziwy game changer w stylizacji!